Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kablosuz Elektrik Nasıl İletilir? – Tesla Bobini Deneyi

Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 2 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

13 cm uzunluğundaki plastik borunun etrafına bakır teli sarıyorum. İki uçtan da bağlantıya izin verecek uzunlukta tel bırakıyorum. Evet bobinim oldu, şimdi onu yalıtkan bir zemine silikon vasıtasıyla sabitliyorum. Bakır telin altta kalan ucu ile bir parça kablonun arasında direnci sabitliyorum. Kablonun diğer ucunu elektrik anahtarına takıyorum. Akım kaynağının bir ucunu bu anahtarın diğer kısmına sabitliyorum.
Yalıtkan kaplı bakır tele göre daha kalın kablo hazırladığımız bobinin alt tarafına ters yönde 3-5 defa sarıyorum. Daha sonra transistörün yazısı yukarı gelecek şekilde üç ucunun bir tarafına bu teli bağlıyorum. Orta kısmına direnç bağladığım bakır ucun direnç ile bağlı kısmını bağlıyorum. Transistörün açık kalan kısmına ise elektrik kaynağının diğer ucunu bağlıyorum.
Bobine sarılmış kalın telin açıkta kalan ucunu direncin diğer tarafına bağlı olan tel ile direncin bağlandığı noktaya sabitliyorum. Böylece enerji kaynağının anahtar yardımıyla açılmasıyla düzeneğim hazır hale geldi.
Açıkta kalan bakır kabloyu top şeklindeki alüminyum folyoya bağlayıp bobinin üzerine yerleştiriyorum. Evet artık ampulü bobine yaklaştırdığımda yanacak hale geldi.
Bu bobinin çalışma prensibini ise basitçe şöyle açıklayabilirim; elektrik kablo ile iletilirken üzerindeki anahtarla elektrik akımı azaltarak yüksek voltajda elektrik üretmiş olduk. Voltaj yükseldiğinde elektrik arkının da karşı tarafa geçişini görüyoruz. Bu görüntü fazlasıyla etkileyici. Sadece beni etkilemediğine eminim. Çünkü bambaşka bir alanda bambaşka bir amaç için de Tesla bobini kullanılıyor. Kendisi aynı zamanda bir müzik aleti. Namıdiğer: “Zeusaphone”. Bir anlamda Tesla’nın şarkı söyleyen bobini 🙂 Tesla bobinin transistörlü yapısıyla müzikal sesler çıkarken ortaya büyüleyici bir de görsel şölen çıkıyor. Tesla bobini bu yönüyle 2010 Disney yapımı The Sorcerer’s Apprentice filmine de konu olmuş, yine Prestige filminde de aynı şekilde geçmişti. Björk’ün Thunderbolt isimli şarkısında müzik aleti olarak kullanılan bobin daha birçok müzik performansında da kullanılmaya devam ediyor. Görüyorsunuz Tesla sadece bilim alanına dokunmamış farkında olmadan aslında sanat adına da keşifte bulunmuş.